Október - mesiac úcty k starším

Október - mesiac úcty k starším 1

Október - mesiac úcty k starším
Príhovor starostu

„Rozprávky a príbehy nezmenia svet,
ale môžu zmeniť niečo v ľuďoch, ktorí menia svet ...“

Vážené dámy, vážení páni, milí hybskí seniori !

Každý z vás prešiel obdobím, keď ako dieťa rád putoval čarovným svetom rozprávkovej fantázie, strachoval sa o osudy rozprávkových hrdinov a radoval sa z víťazstva dobrého nad zlým. Potom sa na pár rôčkov vaše cesty s rozprávkou rozišli, hľadali ste vlastné šťastie a písali svoj vlastný životný príbeh. Keď ste však prijali úlohu rodičov, opäť ste listovali v rozprávkových knihách, odkrývali svojim deťom zrnká skúsenosti a múdrosti mnohých ľudských pokolení.

A dnes? Rozprávky už čítate vnúčatám či pravnukom, a možno sa rozpamätávate pri nich na svoje detstvo, spomínate, porovnávate dnešnú dobu s tou, keď ste plní mladíckeho elánu mali ešte všetko pred sebou.

Mnohé sa odvtedy zmenilo, zrýchlilo sa životné tempo, ktoré fandí moderným technológiám, internetu. Čo sa však nezmenilo, je vnútorný svet ľudí. Človek vždy a za každých okolností potrebuje priateľov, rodinu, lásku. Menia sa len možnosti, ako hľadať svoje uplatnenie a poslanie. Ako naplniť osud tým, čo je pre nás dôležité a nepostrádateľné. Verím, že mi dáte za pravdu, ak poviem, že je to aj o schopnosti prispôsobiť sa, pretože mnohí starší ľudia nechcú porozumieť tomu, že svet ide ďalej dopredu, a to čo bolo dobré včera, už dnes nemusí platiť. Sú však aj seniori, a nie je ich málo, ktorí vedia chytiť druhý dych, vedia nájsť spoločnú reč s mladšou generáciou. Stretávame ich na uliciach či rôznych podujatiach, a vlastne sú aj dnes medzi nami. Ľudia, ktorí sa v jeseni života nezatvorili doma so svojimi spomienkami, ale navštevujú napríklad kluby dôchodcov, sú členmi Jednoty dôchodcov na Slovensku, plánujú si výlety, oslavy, zájazdy...

Spoločnosť potrebuje vaše skúsenosti, deti potrebujú vašu radu, pomoc, a vnúčatá vašu lásku, pozornosť. Viem, nie vždy to býva jednoduché, niekedy prídu aj dni, keď vás niečo alebo niekto nahnevá, rozcitlivie, ale o to viac si potom vážite obyčajné chvíľky rodinných a priateľských stretnutí, keď ste sami sebou a máte okolo seba tých, na ktorých vám záleží.

Aj našej obci záleží na vás, na tom, aby ste sa vo svojom domove cítili príjemne a nemali pocit, že už nie ste dôležití. Práve naopak. Kredit každej obce rastie úmerne s vytváraním dôstojných a kvalitných podmienok pre občanov v dôchodkovom veku, ktorí si zaslúžia pozornosť a úctu.

A ja dnes s úctou úprimne ďakujem všetkým vám, ktorí sa podieľate na tom, aby sa nám v Hybiach dobre a príjemne žilo.

Váš starosta

Dátum vloženia: 1. 10. 2021 8:00