Infocentrum - Chrobákov dom

  • Informačné centrum
  • Expozícia o kultúre a histórii Hýb
  • Hrnčiarska dielňa , dielňa na pečenie medovníkov
  • Pamätná izba Dobroslava Chrobáka

Záujemci o prehliadku môžu volať alebo kontaktovať pracovníčku Informačného centra Danu Krajčovičovú na Obecnom úrade v Hybiach.

Telefonický kontakt: 0918 435278 , email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Poďakovanie

Obec Hybe srdečne ďakuje všetkým, ktorí sa v minulosti i v súčasnosti pričinili o zriadenie Domu Dobroslava Chrobáka a vytvorili tak dôležitú kultúrnu inštitúciu v našej obci.

Menovite chceme poďakovať aj tým občanom, ktorí nezištne darovali alebo zapožičali predmety do stálej expozície a vďačne pomohli pri zriadení jednotlivých expozícií a remeselných dielní.

11.októbra 2007 sprístupnili v Hybiach Dom Dobroslava Chrobáka.Slávnostný ceremoniál sa začal v Kultúrnom dome v Hybiach. Otvárací a ďakovný príhovor predniesol starosta obce Martin Piovarči. Pestrý a zaujímavý kultrúrny program predviedli žiaci Základnej školy v Hybiach pod vedením pani zástypkyne Zuzany Pavelicovej a pani učiteľky Anety Michalidesovej. Hudobným spestrením bolo aj vystúpenie Ivany Šuňavcovej na varhanoch. O histórii a osude Chrobákovho domu prítomných oboznámil zástupca starostu Stanislav Žiška. Dojatí Hybenia si mohli pozrieť aj film z osláv 700 rokov Hýb z roku 1965. Slávnostné zhromaždenie sa potom presunulo z kultúrneho domu do priestorov Domu Dobroslava Chrobáka. Po slávnostnom prestrihnutí pásky starostom obce nasledovala prehliadka priestorov domu spojená s občerstvením pre všetkých návštevníkov. Návštevníci a hostia si prezreli nové Informačné centrum, hrnčiarsku dielňu, dielňu na výrobu medovníkov. Hybenov úprimne potešilo zriadenie pamätnej izby Dobroslava Chrobáka i zriadenie stálej expozície o histórii a kultúre Hýb. Hybenia i všetci prítomní hostia prežili zaujímavú nedeľu, zaspomínali na minulé časy, na svojich blízkych, pripomenuli si svoju slávnu minulosť.Otvorenie Domu Dobroslava Chrobáka je však veľkou výzvou do budúcnosti, aby ožil duch Domu, v ktorom sa budú stretávať všetci tí, ktorým záleží na povznesení kulúry v Hybiach.11.októbra 2007 sprístupnili v Hybiach Dom Dobroslava Chrobáka.

Dana Krajčovičová ( pracovníčka Informačného centra)

INFORMAČNÉ CENTRUM HYBE DOM DOBROSLAVA CHROBÁKA

ObecHybe sa v roku 2006 zapojila do projektu LiptovVás pozýva, ktorý bol realizovaný za pomoci Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky v rámci Iniciatívy INTERREG IIIA . Do projektu bolo zapojených sedem liptovských domov ( Hybe, Kráľova Lehota, Nižná Boca, Jamník, Závažná Poruba, Bobrovec, Huty). Prostredníctvom spomínaného projektu sa podarilo sčasti zrekonštruovať Dom Dobroslava Chrobáka a vybudovať Informačné centrum, remeselnícke dielne (hrnčiarsku dielňu a dielňu na výrobu medovníkov), pamätnú izbu Dobroslava Chrobáka a stálu expozíciu o histórii a kultúre Hýb.

Predkladateľ projektu a realizátor (rok 2006) : obec Hybe

zastúpený : Ing.Ľubica Vrlíková

Koordinátor stavebných úprav (rok 2006) : Ing.Jaroslav Piovár

Technický a organizačný koordinátor (rok 2007 ): Martin Piovarči

Výstavné miestnosti a expozície zostavila : Mgr.Dana Krajčovičová

Konzultant pri zostavovaní expozícií : PaedDr.Stanislav Žiška

Tento web používá k poskytovaniu služieb cookies. Používáním tohto webu udeľujete súhlas s používaním cookies.